Екс-президенту тепер загрожує кримінальна відповідальність не тільки на батьківщині
Міхеїл Саакашвілі і його прихильники силою прорвалися через українсько-польський кордон. Фото: AFP
10 вересня екс-губернатор Одеської області і колишній президент Грузії Міхеїл Саакашвілі зі своїми прихильниками, серед яких були і народні депутати України, силою прорвалися через українсько-польський кордон в пункті пропуску "Шегині. В результаті зіткнення травми різного ступеня тяжкості отримали 11 силовиків, а Саакашвілі "заробив" для себе ще одне кримінальне провадження – за фактом прориву кордону з ознаками злочину за ст. 332 ("Незаконне переправлення осіб через державний кордон України") КК України.
Сайт "Сегодня" згадав, чому екс-губернатора позбавили українського громадянства і в чому його звинувачують в Грузії.
Як Саакашвілі почав працювати в Україні, і чому його позбавили громадянства
З українським політикумом Саакашвілі перетинався давно. За його словами, він зустрічався з другим президентом України Леонідом Кучмою, щільно співпрацював з третім – Віктором Ющенком, був учасником "помаранчевої революції" в 2004 році. Під час євромайдану 2013-2014 року екс-президент Грузії кілька разів виступав перед учасниками мітингу, а в 2015 році став радником президента України Петра Порошенка.
Михеїл Саакашвілі. Фото: Архип Верещагін / ТАСС
30 травня 2015 року Порошенко надав Саакашвілі українське громадянство як особі, "прийняття якого до громадянства України становить державний інтерес для України" і призначив його губернатором Одеської області. На цій посаді екс-президент Грузії пробув до 7 листопада 2016 року. Про своє рішення покинути пост губернатора Одеської області Саакашвілі заявив в ході прес-конференції. Мова вийшла емоційною – з вуст чиновника звинувачення на адресу представників української влади летіли направо і наліво. Своє рішення він пояснив неможливістю проводити реформи, але тут же пообіцяв, що з політики не піде.
"У цій ситуації я вирішив подати у відставку і почати новий етап боротьби. У мене не опустяться руки – я не втомлюся", – заявив він.
Пізніше Саакашвілі став лідером партії "Рух нових сил". Однак до недавніх подій на кордоні з Україною призвело те, що в кінці липня 2017 року указом президента він був позбавлений українського громадянства. Як заявили в Адміністрації президента, Саакашвілі подав недостовірну інформацію при оформленні заяви на отримання громадянства, а саме, вказав, що не перебуває під слідством в Україні або за її межами. Насправді в Грузії Саакашвілі проходить за чотирма кримінальними справами. При цьому сам він заперечує будь-які порушення під час отримання громадянства.
Кримінальні справи
В Грузії Міхеїл Саакашвілі є фігурантом чотирьох кримінальних справ, розповіла ЗМІ прокурор Головною прокуратури Грузії Натія Сонгулашвілі.
"На даний час Головна прокуратура Грузії веде щодо Міхеїла Саакашвілі чотири кримінальні справи, за якими завершено слідство та йде судовий розгляд. Всі ці справи зараз розглядаються Тбіліським міським судом", – заявила вона.
За словами Сонгулашвілі, політику інкримінуються звинувачення у справі про вбивство Сандро Гіргвіліані; у справі про розтрату державних грошей з коштів фонду Спеціальної служби державної охорони Грузії на особисті потреби в особливо великих розмірах – на суму 9 мільйонів грузинських ларі; у справі про жорстоке побиття депутата грузинського парламенту Валерія Гелашвілі; у справі про захоплення та відлучення телекомпанії "Імеді", яка в критичній формі висвітлювала діяльність режиму Саакашвілі, а також іншого бізнесу у підприємця Бадрі Патаркацишвілі і його сім'ї, що призвело до масових протестів в Грузії.
У разі, якщо суд винесе обвинувальний вирок, політику загрожує 11 років позбавлення волі. Але це ще не все – до чотирьох кримінальних справ щодо Саакашвілі може додатися ще одна. Родичі грузинського прем'єра Зураба Жванії, за офіційною версією загиблого від нещасного випадку, підозрюють в причетності його смерті Саакашвілі. Вони вимагають допитати екс-президента, але прокуратура Грузії безуспішно намагається це зробити ось уже три роки.
Відзначимо, сам політик називає кримінальні справи сфабрикованими з метою організації політичних переслідувань.
На початку вересня Україна отримала запит від Грузії на арешт і видачу Саакашвілі. У Генпрокуратурі України уточнили: з урахуванням того, що кримінальні справи, в зв'язку з якими запитується видача Саакашвілі, знаходяться на розгляді Тбіліського міського суду, згідно зі ст. 574 КПК України "запит компетентних органів Грузії буде розглядатися Міністерством юстиції України".
Прорив кордону України
На момент позбавлення українського громадянства Саакашвілі перебував в США. Але в середині серпня він заявив, що має намір повернутися до України і навіть анонсував день – 10 вересня. Епопея з пересадками і зміною пунктів пропуску завершилася в той день ввечері – близько 20:00. коли він все-таки зміг прорватися на територію України, скориставшись допомогою декількох сотень активістів. Натовп просто прорвав шеренги прикордонників в пункті пропуску "Шегині" та провів політика в Україну. Серед супроводжуючих Саакашвілі були і народні депутати України. За даними радника голови МВС Антона Геращенка, до події причетні Юлія Тимошенко, Сергій Власенко, Юрій Дерев'янко, Павло Костенко, Дмитро Добродомов, і екс-голова СБУ Валентин Наливайченко Валентин Наливайченко.
Саакашвілі з соратниками. Фото: AFP
"Вони увірвалися на пункт пропуску "Шегині", влаштували бійку з представниками Нацполіції і ДПС, і сприяли незаконному порушення держкордону групою осіб, в тому числі народних депутатів", – заявив спікер Державної прикордонної служби (ДПС) Олег Слободян.
За його словами, готуються документи для передачі в Генпрокуратуру. Йдеться про чотири епізоди: незаконний прорив на режимний об'єкт, порушення міжнародних договорів з Польщею, незаконний перетин держкордону, нанесення тілесних ушкоджень прикордонникам. Винним загрожує до семи років в'язниці. Також Слободян побоюється можливих наслідків для безвізового режиму.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Що далі
Після прориву з бійками на пункті пропуску "Шегині" поліція відкрила кримінальну справу за фактом прориву кордону з очевидними ознаками злочину за ст.332 "Незаконне переправлення осіб через державний кордон України". Таким чином, Саакашвілі "світить" позбавлення волі на строк від трьох до семи років, в разі, якщо ці дії вчинені за попередньою змовою групою осіб.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Більш того, як заявили в ДПС, щодо Саакашвілі і його прихильників може розширитися діапазон дії Кримінального кодексу.
"Слідчі військової прокуратури встановлять, що, власне кажучи, сталося, зберуть докази і кваліфікують цю подію за статтями КК. Це незаконний перетин державного кордону групою осіб, організація незаконного перетину державного кордону, нанесення тілесних ушкоджень військовослужбовцям при виконанні службових обов'язків. Можливо, з'являться ще інші статті", – сказав Слободян.
Що стосується Саакашвілі, то він не затриманий, поки що ведуться необхідні слідчі дії, повідомив голова департаменту комунікацій України Артем Шевченко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Навіщо Саакашвілі повернувся
Що ж стосується самого Саакашвілі, то, як заявив його соратник, член партії "Рух нових сил" Давид Сакварелідзе, він має намір боротися за громадянство України в суді, тому і повернувся.