Схоже, вчені розгадали одну із загадок місяця червоної планети.Джерело
Астрономи побудували комп'ютерну модель, що імітує рух уламків з ударного кратера Стикни по поверхні марсіанського супутника Фобоса. Вона підкріплює гіпотезу, що ці валуни, викинуті в результаті зіткнення з древнім астероїдом, могли створити загадкові борозни, видимі на Фобос сьогодні.
Фобос покритий безліччю дивних прямих канавок. Ці борозни - відмітна риса Фобоса, які видно на більшій частині його поверхні, були вперше помічені ще в 1970-х роках місіями Mariner та Viking. Протягом 40 років вчені пропонували різні пояснення того, як вони були сформовані. Деякі вважають, що вони з'явилися внаслідок зіткнень великих космічних об'єктів з Марсом, які обсипали прилеглий місяць осколками, що борознять її поверхню. Інші думають, що Фобос досяг межі Роша (радіус орбіти, при якому приливні сили планети дорівнюють силам гравітації самого супутника) і гравітація Марса повільно розриває Фобос. А борозни - це тріщини, ознаки структурного руйнування.
Разом з тим інші дослідники наводять аргументи, що є зв'язок між борознами і ударним кратером Стикни на Фобос. Названий на честь дружини астронома Асафа Холла, який відкрив супутники Марса, він має гігантські розміри для такого маленькоїїго місяця - 9 кілометрів при діаметрі Фобоса в 27 кілометрів. В кінці 1970-х років Лайонел Вілсон і Джим Хед висунули ідею про те, що борозни були вирізаними і ковзаючими валунами з кратера Стикни. Під час зіткнення, що утворив його, були б викинуті тонни породи, що цілком узгоджується з гіпотезою.
У новому дослідженні астрономи з університету Брауна розробили комп'ютерні моделі, щоб подивитися, чи є шанс, що валуни, які котяться, могли створити ці заплутані лінії борозен. Моделі імітують шлях уламків, викинутих з кратера Стикни, з урахуванням форми і рельєфу Фобоса, а також його гравітаційного середовища, обертання і орбіти навколо Марса. Моделювання показало паралельні шляхи валунів, що збігаються, як правило, з паралельними борознами, що спостерігаються на Фобос. Дослідники прийшли до висновку, що через невеликий розмір Фобоса і відносно слабку гравітацію камені просто продовжували котитися, а не зупинялися після кілометра або близько того, як вони повели б себе на тілі більшого розміру. А деякі валуни, ймовірно, котилися і продовжували свій шлях навколо крихітного місяця. Така «кругосвітня подорож» може пояснити кілька дивних особливостей борозен: деякі з них накладаються один на одного так, ніби були створені різними подіями. Крім цього, незрозуміло, чому кілька борозен проходять через сам кратер, як ніби він вже існував, коли вони утворювалися. Є також помітне вільне місце на Фобос, де взагалі немає борозен. З якої причини всі ці валуни просто пропускали одну конкретну область - невідомо.
Виявилося, що круговий рух пояснює, як деякі борозни накладалися поверх інших. Моделі показують, що ті, які були прокладені відразу після удару, перетиналися пізніше валунами, що завершують свій шлях навколо поверхні супутника. В деяких випадках ці брили відкочувалися назад туди, звідки вони починали котитися - кратер Стикни. Це пояснює те, чому в нього теж є борозни. «Мертве» місце, де взагалі немає борозен являє собою досить низький майданчик на Фобос, оточений скельним виступом більшої висоти. Моделювання показало, що валуни накочувалися на виступ як на трамплін і здійснювали стрибок над мертвою зоною, перш ніж знову спуститися на іншу сторону. Вчені зрозуміли, чому деякі борозни не вирівняні радіально до кратера. Борозни, які здаються зміщеними від кратера в Західній півкулі, створювалися валунами, розпочинали котитися по Східній півкулі.